Öğrenci Adayları

Ünv. Sınavı Aday Öğrencileri

Sevgili Öğrenciler,

Hepiniz uzun ve yorucu bir çalışma döneminin ardından, Üniversite Giriş Sınavında başarılı olup gönlünüzdeki mesleğe sizi en iyi biçimde hazırlayacak bir bölüme kayıt olabilme arzusundasınız.

Burada bulacağınız bilgiler, sizlere bölümümüzü – belki de bölümünüzü – daha iyi tanıtabilmek amacıyla derlenmiştir. Daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (EEM) Bölümü mühendislik problemlerinin çözümü amacı ile temel mühendislik kavramları üzerinde durarak elektrik ve elektronik devre ve sistemlerin tasarım ve analizi ile ilgilenir. Ek olarak işaret işleme ve haberleşme sistemleri konuları ile birlikte elektrik makineleri, kontrol ve sistemleri ve elektrik tesisleri organizasyonu ile bunların endüstriyel uygulamaları konularında eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. İki adet 20 iş günlük yaz stajı ile öğrenciler endüstriyel bilgi ve uygulama yetenekleri kazanmaktadırlar. Böylece öğrenciler çalışma hayatlarının endüstri veya akademik araştırma ortamlarında kolaylıkla çalışabilmelerini sağlayacak ileri düzeyde programlara dahil olmaktadırlar.

İlk kez 2001-2002 eğitim-öğretim yılında lisans seviyesinde öğrenci alan bölümümüz, 2011-2012 yılında ikinci öğretim lisans programına öğrenci almaya başlamıştır. Birinci öğretim programında İngilizce Hazırlık Okulu zorunlu olup, dört yıllık eğitim-öğretim programı %70 Türkçe, %30 İngilizce’ dir. İkinci öğretim programında İngilizce Hazırlık Okulu bulunmayıp, eğitim-öğretim %100 Türkçedir.

Birinci ve İkinci öğretim lisans programlarına her yıl öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı sonucuna göre 70 lisans öğrencisi kabul edilmektedir. EEM Bölümünde Devreler ve Sistemler Teorisi, Elektrik Makineleri, Elektrik Tesisleri, Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Teorisi, Elektronik ve Telekomünikasyonolmak üzere toplam 6 Anabilim Dalı bulunmaktadır. Bölümümüzde mevcut laboratuvarlar; Elektrik-Elektronik Devre Laboratuvarı, Elektrik Makineleri ve Güç Elektroniği Laboratuvarı, Haberleşme Laboratuvarı, Mikroişlemciler Laboratuvarı, PLC, Antenler ve Mikrodalga laboratuvarı ve Bilgisayar Laboratuvarıdır. Ayrıca bölümümüzde lisansüstü eğitim ve araştırma amaçlı Elektro-optik ve Fotonik Araştırma Laboratuvarı bulunmaktadır ve 5G Araştırma Laboratuvarı kurulum aşamasındadır.

Öğrencilerimiz ERASMUS programı ile Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde, FARABİ programıyla ülkemizdeki üniversitelerde bir yıla kadar değişim programı öğrencisi olarak eğitim görme imkanlarına sahip olabilmektedir.

Bölümümüz halen  1 Profesör, 1 Doçent ve 6 Yrd. Doçent olmak üzere 8 öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi ve 8 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 17 öğretim elemanı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Bölümüz hakkında daha fazla bilgi için web sayfamızı gezmenizi tavsiye ederiz.

Sizleri de bölümümüzde görmek arzusuyla…

ZBEÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
Bölüm Başkanlığı

Mayıs 2019

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin