Bölüm

Genel Tanıtım

Resmi olarak 1992 tarihinde kurulan Elektrik-Elektronik Mühendisliği (EEM) Bölümü BEÜ Mühendislik Fakültesinde başarılı öğrenciler tarafından tercih edilen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

İlk kez 2001-2002 eğitim-öğretim yılında lisans seviyesinde öğrenci alan bölümümüz, 2011-2012 yılında ikinci öğretim lisans programına öğrenci almaya başlamıştır. Birinci öğretim programında İngilizce Hazırlık Okulu zorunlu olup, dört yıllık eğitim-öğretim programı %70 Türkçe, %30 İngilizce’ dir. İkinci öğretim programında İngilizce Hazırlık Okulu bulunmayıp, eğitim-öğretim Türkçedir.

Lisansüstü eğitimde, Bahar 2003’de Tezli Yüksek Lisans programı,  Güz 2009’ da ise Doktora programı açılmıştır. Yüksek Lisans ve doktora programları Türkçedir.

EEM Bölümünde Devreler ve Sistemler Teorisi, Elektrik Makineleri, Elektrik Tesisleri, Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Teorisi, Elektronik ve Haberleşme olmak üzere toplam 6 Anabilim Dalı bulunmaktadır. Bölümümüzde mevcut laboratuvarlar; Elektrik-Elektronik Devre Laboratuvarı, Elektrik Makineleri ve Güç Elektroniği Laboratuvarı, Haberleşme Laboratuvarı, Mikroişlemciler Laboratuvarı, PLC, Antenler ve Mikrodalga laboratuvarı ve Bilgisayar Laboratuvarıdır. Ayrıca bölümümüzde lisansüstü eğitim ve araştırma amaçlı Elektro-optik ve Fotonik Araştırma Laboratuvarı bulunmaktadır ve 5G Araştırma Laboratuvarı kurulum aşamasındadır.

Bölümümüz halen 1 Doçent, 8 Dr. Öğretim Üyesi olmak üzere 9 öğretim üyesi ve 7 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 16 öğretim elemanı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bölüm öğretim elemanlarımız araştırma faaliyetlerini yayınladıkları makaleler ve katıldıkları konferanslar ile ortaya koymakta olup, Üniversitemiz, TÜBİTAK ve DPT tarafından desteklenen projeler yürütmektedirler.Doç. Dr. Rıfat HACIOĞLU
Elektrik Elektronik Mühendisliği  Bölüm Başkanı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin